Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu, ktoré postihuje najmä staršiu generáciu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. Začína pozvoľne, no nenápadne postupuje v priebehu niekoľkých rokov.
V súčasnosti stále nepoznáme príčinu jej vzniku, ale vieme ako prebieha. V mozgu postihnutého človeka nastávajú zmeny, ukladá sa beta-amyloid, dochádza k odumieraniu nervových buniek a ich vlákien, čím sa pomaly ničí celá informačná a pamäťová zložka mozgu, vzniká demencia. Tento proces môže trvať štyri až dvanásť rokov.
Príznakmi Alzhaimerovej choroby, ktoré by mali príbuzní u postihnutého človeka zaregistrovať, sú:
- postupné zhoršovanie pamäti
- časté opakovanie otázok
- problémy s formulovaním viet
- zmeny nálad či nezáujem o okolitý svet
- ukladanie vecí na nesprávne miesta a problémy s ich hľadaním
- zlá orientácia v známom prostredí
- obmedzenie schopnosti zapamätať si aktuálny deň či rok.
Alzheimerova choroba prechádza do demencie vtedy, ak sú pamäťové a rozumové schopnosti narušené tak, že človek už nie je samostatne schopný zvládať každodenné situácie.
Na Slovensku v súčasnosti trpí Alzheimerovou chorobou 50-60 tisíc ľudí. Počet tých, ktorým toto ochorenie zasiahlo do života je však oveľa väčší. O postihnutých sa totiž stará viac ako 100 tisíc rodinných príslušníkov a ďalších približne 50 tisíc opatrovateľov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila Alzheimerovu chorobu medzi desať hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Na svete ňou trpí už vyše 50 miliónov ľudí a očakáva sa, že do roku 2050 sa tento počet strojnásobí!
Čím skôr sa choroba rozpozná a zaháji sa liečba, tým je šanca na zmiernenie priebehu vyššia. Možnosť úplného vyliečenia Alzheimerovej choroby však v súčasnosti ešte nemáme. K dispozícii sú však lieky, ktoré zvyšujú kvalitu života postihnutých a zmierňujú príznaky choroby. Veľmi dôležitá je tiež aktivizácia chorého. Aj preto vzniká Agápé Senior Park. Miesto, ktoré zabezpečuje odbornú, zdravotnú a sociálnu starostlivosť a ponúka komunitu ľuďom, ktorí ju potrebujú. Alzheimerom postihnutí pacienti tu budú môcť absolvovať špeciálne terapie, dôraz sa bude klásť aj na socializáciu a kultúrne podujatia.